Opis, instalacja i nastawianie
zabezpieczeń FANOXa
Ostatnia aktualizacja: czwartek, 14 listopada 2013


Elektroniczne zabezpieczenia elektrycznych silników trójfazowych stanowią trzon produkcji FANOXa. Firmie udało się zaprojektować nowoczesną serię wyrobów spełniających wszystkie wymogi dobrego zabezpieczenia, jednocześnie niezawodnego, łatwego w montażu i konkurencyjnego cenowo.

- zabezpieczenia silnika
- przekaźniki FANOXa
- instalacja zabezpieczeń
- aplikacje
- parametry doboru
- wymiary

Zakłócenia i usterki mogące wystąpić w układzie silnika są zróżnicowane co do swej istoty i przyczyny. Przy nieodpowiednim zabezpieczeniu silnik, jego obwód oraz układ sterujący mogą ulec poważnemu uszkodzeniu. Dlatego tak ważny jest wybór prawidłowego urządzenia zabezpieczającego. Kosztujący stosunkowo niewiele silnik, w razie awarii może spowodować poważne straty w procesie produkcyjnym.

Główne przyczyny uszkodzeń silnika to:
- mechaniczne uszkodzenie łożysk
- utknięcie wirnika
- obniżenie lub wzrost napięcia poza dopuszczalny zakres
- przeciążenie
- zanik fazy
- przegrzanie
- nieodpowiednie zabezpieczenie lub złe nastawy

Prawidłowe zabezpieczenie silnika zmniejsza współczynnik ryzyka powstania strat podczas procesu technologicznego.

DLATEGO BARDZO ISTOTNY JEST WYBÓR WŁAŚCIWEGO ZABEZPIECZENIA.

Ogólnie wiadomo, że system zabezpieczania silników oparty o termobimetaliczny przekaźnik przeciążeniowy, mimo niskiej ceny nie gwarantuje skutecznej ochrony.
Firma FANOX rozwiązała ten problem opracowując rodzinę elektronicznych przekaźników do zabezpieczeń silnika oparta na nowoczesnej i zaawansowanej technologii przy wykorzystaniu matematycznego modelu cieplnego dowolnego silnika.

FANOX stał się liderem w produkcji elektronicznych zabezpieczeń elektrycznych silników przemysłowych. Każdego dnia przekaźniki FANOXa chronią przed zniszczeniem silniki, zmniejszając koszty napraw i czas przestojów w procesie produkcyjnym.

Spośród wielu technicznych zalet tych przekaźników do najważniejszych należą:

* Pamięć cieplna, która w sposób ciągły kształtuje model nagrzewania i chłodzenia silnika podczas cykli startu, pracy, przeciążenia i wyłączania.

* Natychmiastowe wykrywanie zaniku fazy, również dla mało obciążonych silników, z natychmiastowym wyłączeniem silnika, co chroni przed kosztami poważnych awarii.

* Moduł sygnalizacyjny, wykonany w standardzie 22mm przycisku, który montowany na zewnątrz panelu lub szafy sterowniczej, umożliwia obserwację przyczyny zadziałania zabezpieczenia oraz jego RESET.

Zabezpieczenia te stały się najbardziej niezawodnymi i efektywnymi kosztowo, przewyższającymi oferowanymi funkcjami inne konwencjonalne urządzenia zabezpieczające, jak przekaźniki termiczne, termiczno-elektroniczne, wyłączniki silnikowe lub wyłaczniki termiczno-magnetyczne obecne na rynku.

Przekaźniki FANOXa idealnie nadają się do zabezpieczeń pomp, kompresorów, wentylatorów oraz wszystkich innych typów elektrycznych silników przemysłowych pracujących w warunkach częstych rozruchów, ciężkiego startu czy wysokiej temperatury.

Modele G i BG posiadają niemiecki atest PTB (Physikalisch-Technische Bundesanstalt) dla ochrony silników EEx, które pracują w strefach zagrożonych wybuchem lub innych niebezpiecznych.

Do równie interesujących wyrobów należą zabezpieczenia ziemnozwarciowe, zwłaszcza te, które posiadają wbudowane przekładniki toroidalne.

Grupa przekaźników do kontroli i zabezpieczeń generatorów, kontroli napięcia, faz, częstotliwości, timery, wyłaczniki silnikowe i multimetry przemysłowe uzupełniają ofertę w zakresie urządzeń automatyki przemysłowej.

Atrakcyjność wyrobów podwyższają dodatkowo ich małe gabaryty, przystępna cena i trzyletnia gwarancja.