Ogólny opis zabezpieczeń silników
Ostatnia aktualizacja: czwartek, 20 marca, 2003

Przekaźniki FANOXa

Firma FANOX opracowała szeroki zakres łatwych do zainstalowania i obsługi elektronicznych przekaźników, konkurencyjnych cenowo i pozwalających zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zabezpieczenia silników FANOXa pracują na zasadzie ciągłego pomiaru prądu. Prądy poszczególnych faz, mierzone za pomocą wbudowanych w przekaźnik przekładników prądowych są elektronicznie przetwarzane dla odtworzenia modelu cieplnego silnika i porównywane z wartościami ustawionymi na przekaźniku. Trzy przewody silnikowe nie są bezpośrednio podłączone do przekaźnika lecz przeplecione przez odpowiednie jego otwory.

Umożliwia to ochronę silnika przed:

- przeciążeniem: ponieważ przekaźnik odwzorowuje model cieplny silnika uwzględniając fazy jego nagrzewania i chłodzenia. W ten sposób, w razie przeciążenia, przekaźnik bierze pod uwagę poprzednie warunki pracy silnika. Ta pamięć cieplna jest niezależna od napięcia pomocniczego zasilającego przekaźnik i pozostaje aktywna nawet gdy napięcie to zostanie odłączone. Różne krzywe zadziałania możliwe do wyboru przy nastawianiu przekaźnika umożliwiają precyzyjne dopasowanie się do dowolnego rodzaju rozruchu i cyklu pracy silnika.

- niedociążeniem: zabezpiecza silnik przed pracą na biegu jałowym, co jest szczególnie istotne przy pracy pomp (tzw. suchobieg).

- asymetrią lub zanikiem fazy: nawet gdy silnik pracuje poniżej stanu pełnego obciążenia.

- niewłaściwą kolejnością faz: jest to szczególnie ważne tam gdzie prawidłowa kolejność faz jest wielkością krytyczną jak w kompresorach, pompach, wentylatorach, windach i innych aplikacjach.

Dla zabezpieczenia przed pracą biegu jałowego gdy silnik jest przewymiarowany, zastosowano zabezpieczenie poprzez kontrolę cosj tak, że przekaźnik precyzyjnie rozróżnia stany pracy przy bardzo małym obciążeniu i bez obciążenia a zadziałanie ma nastąpić tylko w tym drugim przypadku.

Dodatkowo, gdy przekaźnik współpracuje z czujnikiem termistorowym (PTC) istnieje możliwość ochrony przed przegrzaniem wywołanym zarówno z przyczyn elektrycznych jak i innych.

Wizualizacja przyczyny zadziałania umożliwia obsłudze identyfikację i natychmiastowe działanie w celu usunięcia przyczyny usterki. Stosowanie modułu wyświetlacza OD może znacznie te działania ułatwić.

Wszystkie tak wyposażone przekaźniki FANOXa są idealnym rozwiązaniem dla zabezpieczenia silników pomp, kompresorów, wentylatorów itp.

Powrót